Šicí stroje Singer nejen pro profesionální švadlenky

Šicí stroje Singer K čemu se může hodit domácí šicí stroj i když se oblečení dá levně koupit? Před pěti lety jsem si říkala, že domácí šití je přežitek. Za cenu materiálu se dala koupit hotová halenka. Roztrhané ponožky se už dávno nespravují, nové jsou velmi levné. Doba se zrychluje a trávit několik hodin nad trpělivost a čas vyžadujícím dílem už je luxus. Sama jsem se naučila šít od maminky, která nebyla švadlena, ale šila skoro jako švadlena, protže její maminka byla v tomto oboru profesionálka. Už jako dítě jsem zjistila, jaké výhody má šicí stroj. V dobách komunismu byla móda bídná zato střihy na šití kolovaly a kdo dokázal šít podle Burdy, byl o krok napřed. Poslední dva roky pozoruji, že šití a domácí ruční výroba začíná být v celém svetě opět in.

Dokonce i mě se v poslední době stalo, že jsem ani v online shopech nebyla schopná přes přemíru nabídky sehnat požadovanou dekoraci do domácnosti v konkrétní barvě a rozměrech. Jednalo se o římské rolety nestandartní velikosti (máme vysoká úzká okna) a v duhém případě šlo o saténový vánoční ubrus atypického tvaru, přes který jsem potřebovala organzovou šerpu. Obojí jsem dokázala ušít. Protože jsem malá občas krátím kalhoty, nedávno jsem vyměňovala synovi zip u bundy. Naučit se šít je poměrně jednoduché a s úplnými základy zvládnete alespoň krácení, opravy a šití jednodušších střihů. Existují knihy a kurzy podle kterých to zvládnete.

Jedny z nejlepších a s nejdelší tradicí jsou šicí stroje Singer. Pokud nevíte jaký si vybrat, záleží na míře využití. Nejlevnější amatérský šicí stroj pořídíte již od 1200 Kč. Profesionálky, které šijí oděvy, budou potřebovat fuknci overlock, která umožní začištění a ořez elastického úpletu, dále jim práci ulehčí automatické obšívání knoflíkové dírky. Pokud vyrábíte domácí dekorace, jako patchwork zaměřte se na množství druhů stehů, některé stroje nabízejí pokročilé quiltovací a další dekorativní stehy. (Pozn. quiltování = ozdobné prošívání patchworku).

Návody a střihy na šití se dají omezeně sehnat po internetu, nebo koupit jako přílohy časopisu Burda. Na youtube.com můžete shlédnout video postupy, pokud umíte anglicky, občas se najdou i ty české.

Šicí stroje porovnání oblíbenost, cena, recenze zde >>